Krótka historia
W 2009 roku Łukasz SQ5LWN odkrył w internecie rewelacyjną i bardzo aktualną listę przemienników prowadzoną przez Andrzeja SP3IYM. Jednak czegoś mu w tej liście brakowało. Po kilku nieprzespanych nocach i konsultacjach z Andrzejem światło dzienne ujrzała pierwsza wersja mapy. Jak to pierwsze wersje do siebie mają, mapa była okropna, brzydka, wolna i nadawała się tylko do dalszej obróbki. I tak, w ciągu 3 lat urodził się portal "przemienniki.net". Z listy powstała baza danych z prawdziwego zdarzenia która pozwala ogarnąć informację na temat polskich przemienników. Okej, nie jesteśmy jedyni, ale staramy się być jak najlepsi.
Mapa przemienników wersja 2.12.0 (2019/02/04).
Pomysł i wykonanie: Łukasz Jarosław Mozer © 2009-2017.
Stale współpracują:
Mapa została wykonana przy użyciu biblioteki Google Maps Javascript API V3. Za manipulcję DOM odpowiada JQuery. Efekty wizualne obsługuje JQuery UI. Ikonki zostały stworzone przy użyciu szablonów google-maps-icons-collection, a za ich generowanie odpowiada biblioteka GD. Od strony serwera strony są generowane dzięki językowi PHP i systemowi szablonów Smarty, a za przechowywanie danych odpowiedzialny jest MySQL. Aktualności i komentarze obsługuje WordPress.
Rozszerzenia prototypu google.maps.LatLng zostały opracowane na podstawie Latitude/longitude spherical geodesy formulæ & scripts © Chris Veness 2002-2010.
Żaden przemiennik nie został skrzywdzony podczas rozwoju naszej strony. Jednakże testowaliśmy naszą stronę na ludziach.
"Moderacja" danych
Zgłoszone zmiany zanim zostaną naniesione na mapę są weryfikowane przez "moderatorów". Przyjeliśmy model podobny do tego z wikipedii - każdy może coś zgłosić, poprawić, dodać, natomiast osoby które są w stanie zweryfikować (chociażby czy zgłoszenie nie doda spamowych linków do bazy) zmiany, akceptują je. W dodatku, trzymamy historię zmian każdego wpisu. Co prawda nie ma do niej publicznego dostępu (jeszcze), ale w przypadku pomyłki jesteśmy w stanie odtworzyć zmiany ;)
Za moderację, poza Andrzejem i mną, odpowiedzialni są także Michał SP2XDM (drugi okręg), Adam SP5GOF (piąty okręg) i Łukasz SQ9JTI (dziewiąty okręg). Co prawda przemienników nie ma tysiące, ale jeżeli czujesz się na siłach by weryfikować zgłoszenia z Twojej okolicy - skontaktuj się z nami.
Źródła danych
Mapa przemienników została opracowana na podstawie ogólnodostępnych w internecie wykazów stacji przemiennikowych.
Dane przemienników polskich, niemieckich, białoruskich i litewskich są zbierane i organizowane przez nasz zespół moderatorów, przy nieocenionej pomocy krótkofalowców i nasłuchowców odwiedzających naszą stronę. Dzięki wam, jesteśmy w stanie utrzymać najwyższą jakość i aktualność danych. Jeżeli istnieją jakieś rozbieżności pomiędzy danymi na mapie a stanem faktycznym, będziemy wdzięczni z Andrzejem za pomoc w utrzymaniu bazy, by była jak najbardziej aktualna. Wszelkie uwagi należy zgłaszać klikając przycisk Zgłoś poprawki w panelu z informacjami o przemienniku.
Dane przemienników litewskich zostały opracowane na podstawie strony Lithuanian amateur radio society.
Dane przemienników czeskich i słowackich pochodzą ze strony prevadece.smoce.net.
Przemienniki brytyjskie pochodzą ze strony ukrepeater.net należącej do RSGB Emerging Technology Co-ordination Committee.
Przemienniki szwedzkie, duńskie, fińskie i norweskie pochodzą ze strony Marks Amatörradioklubb.
Za wszelkie dane przemienników, z wyjątkiem moderowanych przez nas, nie ponosimy odpowiedzialności i nie mamy na nie wpływu. Wszelkie uwagi co do nich proszę kierować do właścicieli stron które je publikują.
Polityka prywatności i nie tylko
Tak jak w przypadku innych stron, tak i w przypadku strony przemienniki.net podczas każdej wizyty logowane są pewne informacje. Są to: adres IP, data i godzina, dokładny adres strony którą odwiedzasz, strona z której tutaj przybyłeś (jeżeli Twoja przeglądarka udostępnia takie informacje) oraz wersja przeglądarki internetowej (również jeżeli Twoja przeglądarka zechce się przedstawić). Jest to zestaw danych który w praktyce przechowuje każdy serwer WWW w internecie. Dane te są gromadzone jedynie w celach statystycznych i nie są przekazywane osobom trzecim. Żadne z tych danych nie są danymi osobowymi, gdyż na ich podstawie nie jestem w stanie określeć kim była osoba odwiedzająca moją stronę. Dzięki tym danym jestem w stanie zbadać ilość odwiedzających tą stronę osób, informacje gdzie moja strona jest reklamowana, czy też jaka przeglądarka internetowa jest najpopularniejsza.