Marcin SQ6ISM opracował świetną aplikację na iPhone’a, zawierającą dane z naszej mapy: RPTs. Pierwsze testy jakościowe ze strony jednoosobowej (w mojej postaci) komisji portalu przemienniki.net wypadły pomyślnie i projekt ocenę Z (z od “za……. bardzo fajne by dać inną ocenę”). Oczywiście szukamy teraz testerów ;-)

Więcej informacji o aplikacji znajdziecie na stronie abstractfactory.pl/rpts/pl/.

Witajcie.

W zakładce “Twoje QTH” pojawiła się nowa funkcja – pokaż linię do wybranego przemiennika. Jeżeli włączycie tą funkcję, po kliknięci w przemiennik pojawi się na mapie narysowana linia od waszego domowego QTH do przemiennika. Linia ta nie jest linią prostą względem prezentowanej mapy, a faktyczną linią prostą uwzględniając krzywiznę ziemi, a więc, w pewnych wypadkach, ta linia, chociaż w rzeczywistości będzie prostą, to na mapie będzie krzywą ;-)

Uruchomiona została mobilna wersja strony przemienniki.net.

Po okrojeniu z większości graficznych wodotrysków, możecie teraz znaleźć przemienniki w pobliżu wszędzie tam gdzie się sygnał “wielkiej czwórki” monopolistów.

Oczywiście całość ma status beta i zanim osiągnie swoją dojrzałość, minie pewnie trochę czasu.

Zapraszam więc pod adres http://m.przemienniki.net.

A właściwie należy.

Po ogarnięciu świątecznego rozgardiaszu, spora porcja zmian w działaniu mapy:

  • wyszukiwanie przemienników z formularza w nagłówku strony pozwala poza znamiennikiem, podanie także QTH lokatora lub lokalizacji (np. miasta)
  • jeżeli ustawiłeś swoje QTH na mapie, lista wyświetla odległość od przemiennika jak i azymut do niego, a także pozwala na sortowanie wyników według odległości
  • strona z informacjami o przemienniku pozwala na przeniesienie się do mapy wycentrowanej na oglądanym przemienniku
  • wszędzie gdzie przyda się Twoje lokalizacja został dodany link pozwalający na przejście do mapy z włączonym trybem edycji QTH

I teraz największa zmiana: uruchomiliśmy raportowanie nasłuchów przemienników. Więc, jeżeli chcesz podać informacje nt. gdzie słyszysz dany przemiennik, możesz wypełnić prosty formularz z podaniem informacji o sile sygnału i swoim znaku, a informacja taka zostanie dodana do naszej bazy. Lada chwila, informacje te też będą prezentowane na mapie oczywiście, ale chcemy najpierw poczekać aż zbierze się więcej raportów niż nasze parę sztuk.

Aktualizacja: raporty są eksperymentalnie wyświetlane na stronach poszczególnych przemienników. Po wyświetleniu informacji o przemienniku na mapie, należy kliknąć przycisk “Więcej informacji”. Dodatkowy bonus – jeżeli macie ustawione swoje QTH, zerknijcie w prawy dolny róg ekranu ;)

Udało się w końcu stworzyć listę przemienników z filtrowanie, wyszukiwaniem i sortowaniem. Mam nadzieję że jej obsługa, jak i przejrzystość będzie w porządku. Czekam oczywiście na sugestie i uwagi.

Dodatkowo, możecie wyeksportować dane mapy w formacie GPX (dzięki Pawłowi SQ9PPT który podesłał odpowiednie materiały).

Ostatnio otrzymaliśmy kika zgłoszeń stacji SPxxxx-L. Powodów dla których takich stacji na mapie umieszczać nie chcemy jest kilka:

Po pierwsze, stacje ze znakami SP i SQ są stacjami indywidualnymi, a nie stacjami automatycznymi. Każdy kto montuje taką stację automatyczną powinien ubiegać się o oddzielne zezwolenie na nią. I nie chodzi nam tutaj o nagonkę na nielegalnych użytkowników, a wyznaczenie pewnej granicy co na mapie się znajdzie a co nie. Stacja indywidualna to stacja indywidualna. Wynajdywanie tych stacji ma Echolink sam w sobie. Oczywiście to nie przekreśla, że kiedyś i dane zawarte w echolinku zostaną w jakiś sposób zwizualizowane na tej stronie, ale na chwilę obecną jest kupa innej roboty przy stronie.

Właśnie, stacje indywidualne a dane osobowe – tak, uważamy że znak stacji indywidualnej jest daną osobową, gdyż:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Jednocześnie ust. 2 precyzuje, iż osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne. Informacji nie uważa się za umożliwiające określenie tożsamości osoby tylko wówczas, gdy wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań (ust. 3).

I tak proszę Państwa – znak krótkofalarski jest dla nas daną osobową. I nie, nie chcemy mieć GIODO na głowie. Liczę na zrozumienie.

Podobnie sprawa się ma z iGate dla APRS – tutaj, dodatkowo przeważa fakt, że na stronie aprs.fi istnieje bardzo rozbudowana mapa stacji APRS która została specjalnie stworzona do tego celu (i nie ukrywam, była poniekąd inspiracją do zrobienia naszej mapy) i z zadaniem prezentacji co się dzieje z APRS w Waszej okolicy poradzi sobie dużo lepiej.

Zrozumcie – na mapę można wrzucić wszystko: beacony, dane z APRS, sklepy krótkofalarskie, budki z kebabami które oferują zniżki dla HAMsów, publicznie dostępne gniazdka elektryczne które umożliwią nam podładowanie handhelda. Tylko czy jest taki sens, skoro mapa powstała do pokazywania przemienników? Okej, beacony pewnie się pojawią ;-)

Z przyczyn od nas niezależnych, zostałem zmuszony do usunięcia chwilowo przemienników słowackich z mapy. Strona z której pobieram dane aktualnie ma problemy z funkcjonowaniem przez co nie jestem w stanie zapewnić poprawności danych.

Aktualizacja: na chwilę obecną przemienniki słowackie i czeskie powróciły, niestety dane są mocno okrojone.

Po paru godzinach walki, nasza mapa poprawnie obsługuje już przemienniki crossband, o czym możecie się przekonać np. przeglądając zapisy o SR3TK czy SR3ZG.

Zgodnie z komunikatem PZK Andrzej SP3IYM został powołany na konsultanta ds. stacji bezobsługowych.

Gratulujemy!

Po paru miesiącach ciężkiej pracy, Nicolas M1HOG zakończył pracę nad importem danych z przemienniki.net do swojej aplikacji, zwanej po prostu „Repeater”. Możecie ją za darmo pobrać z Android Market.

Jest to już druga aplikacja na platformę od Google zawierająca dane z naszej strony. Pierwsza, Repeater Radar dostępna jest już od kilku tygodni w markecie.

Użytkowników pozostałych platform proszę o cierpliwość – już niebawem znajdzie się i coś dla was ;-)

Strona 2 z 3123
Ta strona używa ciasteczek do przechowywania ustawień i zliczania unikalnych użytkowników. Korzystamy także z programów Google Analytics i AdSense. Możesz zawsze wyłączyć ciasteczka w konfiguracji swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej » Zamknij [X]